A korábbi témáinkhoz (személyi kölcsön téma itt és itt jelent meg) kapcsolódóan összegyűjtöttünk néhány alapvető fogalmat, ami segítséget nyújthat a témakörrel még ismerkedőknek és cikkeinkben megjelentek.
THM: Teljes Hiteldíj Mutató: Ez a fogalom azt a minden hitelező által kötelezően és egységesen használt mutatót takarja, amely megmutatja számunkra, hogy a futamidő egy évében az adósnak a tőkén felül mekkora összeget kell visszafizetnie. Leegyszerűsítve, ebből fogjuk tudni, hogy mekkora a költsége az általunk felvett hitelnek, értelemszerűen minél alacsonyabb ez az érték, annál jobban járunk.
Kiszámítása során az alábbi költségeket veszi figyelembe:
- kamat
- kezelési költség
- értékbecslés (építésnél a helyszíni szemle) díja, amennyiben szükség van rá
- számlavezetés költségeit (csak abban az esetben, ha a bank előírja a számlavezetést)
- ha van hitelközvetítő, akkor a neki fizetett díjat
- jelzálogjog bejegyzés földhivatali díját, hitelfedezeti biztosítás díját (amennyiben ilyenek felmerülnek).
Nem tartalmazza az alábbiakat:
- az futamidő során felmerülő módosítások díját (pl. futamidő hosszabbítás)
- késedelmi kamatot
- egyéb, késedelmes törlesztésből eredő költségeket
- közjegyzői díjat
Hitelbírálat: Az az összetett banki kockázatelemzési folyamat, amely során megállapítják, hogy mekkora a folyósítható összeg és milyen feltételekkel történhet a hitel folyósítása. A hitelt nyújtó intézet többek között vizsgálja az igénylő vagyoni helyzetét, demográfiai és jövedelmi viszonyát, valamit a fizetési múltját is. Tehát ekkor döntik el, hogy mennyi pénzt kaphatunk és milyen feltételek mellett.
Központi Hitelinformációs Rendszer (KHR): Korábbi nevén BÁR, a magyarországi hitelintézetek központi adatbázisa, ami segítséget nyújt a felelős hitelezéshez és az ügyfelek ellenőrzéséhez. A hitelt nyújtó intézetek ennek az adatbázisnak a segítségével könnyedén ellenőrizhetik a hitelbírálat során, hogy a (leendő) ügyfelük milyen fizetési múlttal rendelkezik, jelent-e kockázatot. Ahogy korábbi cikkünkben is említettük, az ezen a listán való szereplés kizáró tényező a hiteligénylés során.
Ha már tisztában vagyunk ezekkel a fogalmakkal, érdemes a hitelfelvételi folyamatot további tájékozódással folytatni. Nagyszerű segítséget nyújtanak ebben a pénzintézetek kalkulátorai, mint például az OTP Bank akciós személyi kölcsön kalkulátora amelyekkel könnyedén és gyorsan megtudhatjuk, hogy a kívánt összeget mekkora futamidővel milyen törlesztőrészlettel és mekkora egyéb költségekkel kaphatjuk meg.