Pici lakások – kis alapterületen is van élet

A mai ingatlanpiaci árak mellett nem meglepő, hogy rengeteg kis alapterületű lakás érhető el az otthont keresők számára. Összeszedtünk néhány tippet arra, hogy mit érdemes szem előtt tartani az ilyen kis lakások keresése közben, majd a berendezésnél.

Rengeteg lakást találunk, ha eladó budapesti lakásokra keresünk, amelyek maximum 35 m2 alapterületűek. Válogathatunk régi patinás belvárosi épületek lakásai között, de az újépítésű társasházakban is sok ilyen lakás kerül kialakításra, hiszen nagy rájuk a kereslet. Ezeknek az újépítésű ingatlanoknak számos előnye van, pl. minden új házba építenek liftet, házközponti, de egyedi mérésű a fűtési rendszer és általánosságban alacsony rezsivel lehet számolni.

A fővároson kívül, vidéken is számos lehetősége van a kis lakást keresőknek. A fővárostól távolabb, például Debrecenben  és Szegeden már 10 millió forinttól találhatunk ilyen méretű, jó állapotban lévő otthonokat, amelyek akár azonnal költözhetőek és nagyszerű lehetőséget kínálnak, ha betartjuk a következő jó tanácsokat.

Az első számú szabály, hogy törekedjünk olyan lakást választani, amely minél több természetes fényt kap, nagy és sok ablaka van. Mivel ez főleg a nagyobb városok szűk belvárosi utcáiban nem mindig van így és nem is tudunk változtatni rajta, rengeteget lehet javítani az összhatáson azzal, ha világos színekben gondolkodunk a festésnél-burkolásnál, majd később a bútorok kiválasztásánál is. Ahogy a lenti képeken is látszik, a kiegészítők már lehetnek sötétebbek/színesek, az összhatás mégis jobb, a világos alapszínek nagyítják a teret.

       

Képek forrása: pinterest

Amikor pici alapterületű lakásba költözünk, a második jól megfontolandó kérdés a tárolóhelyek kialakítása. Általában a legnagyobb fejtörést ez okozza, hiszen ha a lakótér nem túl nagy, akkor előnyös, ha minél több mindent el tudunk rakni szem elől és csak a legszükségesebb holmik vannak látható helyen. Minden lehetőséget ki kell használni, amit a lakás adottságai kínálnak, például az üres falfelületeket érdemes beépíteni szekrénnyel vagy polcokkal. Magyarországon, főleg a régebbi építésű házakban a nagy belmagasság az esetek többségében megengedi, hogy galériát építsünk vagy valamilyen szintemelést alkalmazzunk. Ez a két megoldás a pici lakások legjobb barátja, hiszen a galéria vagy a megemelt hálófülke alatt akár egy egész szekrényrendszer kialakítható, ami a ruhatárolást megoldja

        

Képek forrása: pinterest

Ezeknek a kis alapterületű lakásoknak általában egy légtérben található a nappali és hálószoba, nem ritkán még a konyha funkciója is. Ez első gondolatra talán nem tűnhet előnyösnek, de számos ötletet találhatunk már arra is, hogy hogyan tehetjük élhetővé a pl. külön hálószobával nem rendelkező életteret.

A leginkább ajánlott megoldás arra az esetre, ha nincs lehetőség teljesen elkülönített nappali és hálószobát berendeznünk az,  hogy egy olyan belső elemmel határoljuk el az ágyat, amely a térben leválasztja, de a fénytől nem zárja el teljesen. Ilyen egyszerű és nem utolsó sorban pénztárcabarát megoldás többek között, ha könyvespolccal vagy vékony függönnyel teremtjük meg a külön hálószoba illúzióját. Ezzel a megoldással olyan teret alakíthatunk ki, ami biztosítja a privát tér érzetét, de mégsem vesz el feleslegesen az egyébként is kicsi alapterületből.

Képek forrása: pinterest

Nem kell tehát aggódni, ha csak kis méretű lakást engedhetünk meg magunknak, rengeteg olyan megoldás létezik, amellyel egy kellemes összhatás, komfortos lakókörnyezet érhető el.

 

hirdetés